KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Başvurusu

KOSGEB, ülke ekonomisine katkıda bulunmayı taahhüt edebilecek şekilde sunulan bir iş planı dahilinde yeni iş kuran girişimcilere destek verme amacı ile kurulmuştur. Şartların uygun olması ve seçilmeniz sonucunda KOSGEB tarafından işyerinize ve size uygun desteklere başvurma ve onaylanırsanız da bunları kullanma imkanına sahip olma ayrıcalığına sahip olabilirsiniz. Ancak öncelikle önemli olan tüm şartları eksiksiz olarak yerine getirebilmek. Yine de krediyi almak %100 garanti değil.

KOSGEB Kredisi Girişimciler için Önemli

Yeni iş kuracak girişimcilere destek olmak amacıyla kredi sağlayan kurumun, bu krediyi alma listesine dahil olmak için önemli şartları bulunuyor. Bir işletme açmak ve bir işyeri sahibi olarak ilerlemeye ve hayallerinizi gerçekleştirmek üzere karar verdiyseniz, siz de KOSGEB sıfır faizli kredi için başvurabilirsiniz. Kurumun girişimci desteği kredisini kullanabilmek için yapmanız gerekenler ise şunlardır:

– KOSGEB girişimcilik eğitimine katılmak ve gerekli olan saatleri eksiksiz olarak tamamlayarak sertifikanızı almış olmalısınız.
– Sertifikanızı almanızın ardından şirket kurma işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Ancak girişimcilik sertifikası olmadan kurulan şirketler KOSGEB destek kapsamında değildir.
– Kurduğunuz şirket ortaklı bir şirketse; hisse payınızın en az %30 olması gerekir.
– Erkek girişimcilere %60 oranında destek verilirken, kadın girişimcilere verilen desteğin oranı %70’tir.
– Şirket kurulumu ile ilgili olarak yaptığınız her harcamanın gider olduğunu belirtecek faturalarınızı kesinlikle dosyalayın ve saklayın. KOSGEB bu faturalar üzerinden destek oranını belirleyecektir ancak ödenecek bedellere KDV dâhil olmayacaktır. Yani önce şirket kurulumu ile ilgili siz tüm ilgili harcamalarınızı yapacaksınız, ardından bu harcamaları fatura ile kuruma ibraz edeceksiniz ve kurum size bunları yapacağı değerlendirme sonucunda belirleyeceği oranda 2-3 ay gibi kısa bir sürede destek verecektir.
– Şirkete alınan malzemelerden demirbaş olarak aldıklarınızı 3 yıl boyunca kesinlikle satışa çıkartmazsınız.

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur?

Kurumun girişimcilere vereceği desteklerden faydalanmak için uygulamanız gereken çok basit birkaç adım bulunmaktadır. Bunlar;
– Kurum Veri Tabanına Kayıt Olmak: Kuruma ait web sitesine girerek ‘’Kayıt İşlemleri’’ bölümünden kaydınızı online olarak eksiksiz tamamlamalısınız.
– KOBİ Beyannamesini Doldurmak: İşletmenizin KOBİ niteliğinde olup olmadığının kurum tarafından belirlenebilmesi için bu beyannamenin doldurulması gerekir.
– Beyanname Kontrolü : Doldurulan KOBİ beyannamesi, KOSGEB kurumuna ait uzmanlar tarafından detaylı olarak kontrol edilir ve netice ile ilgili olarak size olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüş yapılır.
– Desteklere Başvurmak: İşiniz ile ilgili kurum tarafından sunulan hibe destek ve kredilere KOSGEB uzmanları ile bir görüşme yaparak gerekli şartları yerine getirerek başvurabilirsiniz.

KOSGEB sıfır faizli kredi için İş Planı Şart

KOSGEB başvurusu yapılmasının ardından KOSGeB kredisi almak için “İş Planı” hazırlamalısnız. Bu şirketi ne amaçla kurduğunuzu, neler yapacağınızı ve hem teknolojik hem de ekonomik anlamda ülkeye neler kazandıracağınıza dair ön görüler içeren bir iş planı dosyası hazırlayıp, şirket kurulum evraklarıyla birlikte şirketinizin resmi faaliyet gösterdiği yere en yakın KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğü’ne giderek “Girişimcilik Destek Programı”ndan faydalanmak istediğinizi beyan edip resmi başvuru yapabilirsiniz.

Başvuruyu yaparken, aşağıdaki “uygunluk kriterlerini” sağladığınız kesinlikle emin olmalısınız. Aksi takdirde başvurunuz ve zamanınız boşa gidecektir.

– Son 1 (bir) yıl içinde şu andaki aynı faaliyet konusunda vergi mükellefiyetine sahip olmamak,
– Mevcut durumda şahsınıza ait gerçek kişi statüsünde başka bir işletme sahibi olmamak,
– Tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir işletme içinde %50’den fazla ortaklığa sahip olmamak,
– Başka bir işletme / kurum / kuruluşta SGK hükümlerine tabi olarak çalışmıyor olmak.

Özetlemek Gerekirse

Kısaca KOSGEB’e sunacağınız dosyanızın tam, eksiksiz ve KOSGEB’in sorularına tam olarak cevap verecek şekilde hazırlanmış olması gerekir. Aklınızda bulundurmanız gereken KOSGEB’e yapılan başvuru, alınan girişimcilik eğitimi sertifikası ya da iş planı dosyanıza rağmen KOSGEB sıfır faizli kredi için olumlu cevap almama durumu hala bulunmaktadır. Başvuran uygun girişimlerden KOSGEB açısından en doğru olan sisteme alınmaktadır.

Girişiminiz ile ilgili hazırladığınız dosyanızın değerlendirmesini KOSGEB tarafından kurulacak en az 2 kişilik özel bir heyet yapmaktadır. Bu heyet tek seferde 15’e kadar iş planı değerlendirebilir ve genelde 2 ayda 1 toplanır, KOSGEB resmi websitesinden bu dönemleri takip ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir