KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu Hakkında

Girişimcilik kursu başvurusu KOSGEB’e yapılmaktadır. KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak Bilim-Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır. KOSGEB ülkemizde ekonomiye katkıda bulunmak üzere iş hayatına katılmak ve katkıda bulunmak isteyen girişimcilerin iş kurma aşamasında girişimciliklerini desteklemek ve işlerini kurmalarına destek olmak amacı ile kurulmuştur. KOSGEB ayrıca bu işletmelerin rekabet güçlerini ve seviyelerini artırma amacına da hizmet etmekte bu konuda girişimcilik kursları vermektedir.

Devlet tarafından verilmesi planlanmış olan hibe ve kredi imkanları ile iş kurmak isteyen girişimciler için KOSGEB girişimcilik kursu başvurusu ve kayıt işlemleri şartları, mülakat sınav soruları ve tarihleri ile KOSGEB girişimcilik kurslarının neleri kapsadığı konuları önemlidir ve her aşamanın özel olarak takip edilmesi gerekir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvuruları nereye yapılır?

İş sahibi olmak üzere girişimcilik belgesi alarak tüm devlet hibe ve kredileri ile desteklerinden yararlanabilmek için ilk adım olarak kabul edilen KOSGEB girişimcilik kursu başvurusu yapmanız gerekmektedir. Başvurular İŞ KUR ve KOSGEB birimlerine yapılmaktadır. Aynı zamanda belli dönemlerde KOSGEB tarafından görevlendirilmiş KOSGEB iş ortağı kurumlarına da dönemsel olarak başvurular kabul edilmektedir. Bu iş ortağı kurumlar belediyeler, meslek odaları ve üniversiteler olarak farklı şekillerde belirlenmektedir. Bu yerlerin eğitimlerinin açıklamaları ve duyuruları ilgili internet sitesinden takip edilmelidir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Hakkındaki Sorularınız

KOSGEB Girişimcilik Kursu Neden Bu Kadar Önemlidir?

KOSGEB girişimcilik kursu, devlet destekli olarak iş yeri açabilmenin ve girişiminizi büyütmenin ilk ve olmazsa olmaz ilk adımıdır. Bu şekilde devletten iş kurmak için hibe kredi alabilmek ya da yine devlet tarafından anlaşmalı bankalardan faizsiz kredi alabilmek için önemli ve gereklidir. Peki devlet bu eğitimleri neden bu kadar önemsemektedir? Yeni girişimcilere verilecek olan hibe kredinin doğru kişilere verilmesi, doğru yatırımlar ile ülke ekonomisine verimli şekilde geri dönüşümünün sağlanmasıdır.

İşte bu nedenlerden dolayı KOSGEB girişimcilik kursu başvurusu için katılacak olan kişilere gerekli yeterlilik testleri yapılır. Bu yeterlilik testlerinde aslında işletmeniz için bilmeniz gereken iş kurma ve yürütme ile alakalı planlama ve işletme ile ilgili sorular sorulmaktadır. KOSGEB Girişimcilik kursu için bir diğer önem ise yeni girişimcinin kendi açısından güveni içindir. Kursu tamamlayan her girişimcinin iş yeri açmak için nereden başlaması gerektiğini, kuracağı işletmenin idaresinin nasıl yapılması gerektiğini, rakip ve pazar analizleri ve işle ilgili yaptığı harcamaları KOSGEB aracılığı ile destek olarak geri alınabilmesi için nasıl eksiksiz bir iş planı projesi hazırlaması gerektiğini biliyor olacaktır.

KOSGEB kurslarına katılmadan kuracağınız yeni işiniz için başlangıç aşamasında 50 bin TL hibe, ilerleyen zamanda da işinizin büyütülmesi için 100 bin TL faizsiz kredi imkanlarından faydalanamazsınız. Ancak KOSGEB girişimcilik kursuna katılmak ve kursu tamamlamak demek, hibe ya da destek almanız konusunda garanti altındasınız demek değildir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu ile Kursa Katılmak için Ne yapılmalı?

KOSGEB girişimcilik kursu için KOSGEB sayfası düzenli olarak takip edilmeli ve duyuyrular ile bilgi sahibi olunmalıdır. İllere göre filtreleme yaparak size uygun olan illerde açılacak olan kurs bilgilerine ulaşabilirsiniz.

İl bazında bakıldığında büyük şehirlerde yaşanan yoğunluktan dolayı yer kalmayabilir. Girişimci olarak sadece bulunduğunuz ilde eğitim almak zorunda değilsiniz. İstanbul’da yaşıyorsanız, Ankara’daki eğitime de katılabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu için Mülakat Soruları Nasıl Çıkabilir?

KOSGEB girişimcilik kursu için başvuru aşamasının ardından yapılacak olan mülakat önemlidir. Mülakata girmeden önce belli bir iş fikriniz tabii ki olmalı. Aksi takdirde mülakat aleyhinize çalışır. Elimde sertifika olsun havasında bu eğitimlere kabul alamazsınız. İş için fikrinizin detayları, bu iş için yırdığınız kaynak, büyüme planlarınız, çalışma şekliniz gibi plan aşamalarınız mutlaka belirlenmiş olmalıdır. Sonuç olarak devlet bu eğitimleri iş kuracak kişilere ekonomiye katkıda bulunmaları için açacakları işletmelere destek olmak amacı ile veriyor, yani yatırım yapıyor. Ortada belirli bir hedefi ve yolu olmayan hiçbir işe yatırım yapılmaz.

Mülakat sırasında aktarmanız gereken konu kuracağınız işletme ile hem kendi ekonomik durumunuza hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacağınız şekilde açıklanmalıdır. Bu kursun hem destek açısından hem de işletme yönetimi açısından sizin için önemli bir aşama olduğundan bahsedin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir