KOSGEB Fuar Desteği ve Başvuru Hakkında

KOSGEB Fuar Desteği Nedir?

kosgeb fuar desteği başvuruKOBİ’ler için hazırlanan destekler arasında tanıtım ve müşterilerle birebir iletişim kurulması açısından en önemli alan olan fuarlara katılım konusunda verilen KOSGEB Fuar Desteği büyük önem taşır. Verimli olarak kulanıldığında işletme için önemli faydalar ve değer sağlayacak olan fuar ve oragnizasyonlar, KOBİ’ler için sektörel olarak değerlendirilmesi gereken önemli bir tanıtım alanıdır.

Artık ülkemizdeki KOBİ’ler, sektörel olarak her yıl düzenlenen fuarlara katılmanın işletmelerine olumlu etkisini hissetmeye başladı. Bu nedenle, KOBİ’ler tarafından fuarların önemi de çok daha anlaşılır ve elle tutulur hale geldi. Eskiden sadece gider olarak değerlendirilen fuarlar, artık yatırım amacı ile istatistiksel olarak da veri alınabilecek ortamlar olarak ön plana çıkıyor.

Ülkemizde her yıl farklı sektörlerde çok sayıda fuar organizasyonu düzenlenmektedir. Bu fuarlarda stant kiralamak sureti ile işletme olarak katılmanız ve maliyetlerinizi belli oranlara kadar KOSGEB fuar desteği ile karşılamanız mümkün olabilmektedir. Siz de sektörünüz için uygun olan ve KOSGEB tarafından yayınlanan fuar listelerinde yer alan yurt içi fuarlara stant ile katılmak ve bu fuarlarda ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak istiyorsanız, KOSGEB fuar desteği için başvuruda bulunabilirsiniz.

KOSGEB Hangi Fuarlar için Destek Sağlamaktadır?

KOSGEB’in desteklediği fuarlar; milli katılım düzeyindeki fuarlar, yurtdışı fuarları ve yurtiçi fuarları olarak sıralanabilir. Fuar listesi KOSGEB başkanlığınca önceden belirlenmekte ve KOSGEB resmi internet sayfasında duyuru olarak açıklanmaktadır. İlk kez düzenlenmesi planlanan fuarlar ve adı ya da organizasyonu değiştirilmiş fuarlar KOSGEB Fuar desteği kapsamının dışında kalmaktadır. Bu grup fuarlar için destek kapsamında ödeme yapılmamaktadır. Onay verilmemektedir.

KOSGEB Fuar Desteği Tutarı Ne Kadardır?

KOSGEB Fuar Desteği üst limiti:

• Yurt İçi Uluslararası İhtisas Fuarlarında 150 (yüzelli) TL/m²,
• Yurt İçi İhtisas Fuarları ve İzmir Enternasyonal Fuarı’nda 100 (yüz) TL/m²’dir.

Destekleme alanı her bir fuar katılımı için işletme başına azami 50 (elli) m²’dir.

Program süresince desteğin üst limiti, 45.000 TL’dir. Üç yıllık süreyi kapsamaktadır.

KOSGEB Fuar Desteği Şartları Nelerdir?

KOSGEB Fuar Desteği konusunda başvurunuzun değerlendirilebilmesi için tabii ki öncelikle KOBİ olmalısınız. Bu şekild eşartlarınız yerine geliyorsa, KOSGEB veri tabanına da kayıt olmuş olmanız gerekiyor. Kaydınızı ve bilgilerinizin güncel olması çok önemlidir. Gerekirse sistem üzerinden tekrar kontrol etmeli ve güncelleme yapmalısınız.

KOSGEB veri tabanında bulunan KOBİ olarak KOSGEB Genel Destek programına başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu aşamada sizden istenecek taahhütnameyi de KOSGEB yetkili birimlerine teslim etmiş olmalısınız.

Başvuru aşamasında kadar herşeyiniz tam olsa da başvurunuz kesinlikle onaylanacak garantisi olmasa da, şartların yerine getirilmiş olması önemlidir. Eğer Genel Destek programı kapsamında başvurunuz onaylanırsa, bir alt kategori olan KOSGEB Fuar Desteği için başvuru yapabilirsiniz demektir. Bu aşamada sistem üzerinden bir başvuru formu doldurmanız gerekmektedir.

KOSGEB Fuar desteği, KOSGEB Genel Destek Programı içerisinde yer almaktadır. Bundan dolayı fuar desteğine başvurabilmek için öncelikle Genel Destek Programı’na başvurmak gerekmektedir.

KOSGEB Fuar Desteği Programında Karşılanan Giderler Nelerdir?

KOSGEB Fuar Desteği programında KOSGEB, ilk kez düzenlenecek olan fuarlar için destek sunmamaktadır. KOSGEB’in destek sağlamayı uygun gördüğü fuarlarda karşılanan giderler; alan işgaliyet bedeli (boş yer-stant tahsis ücreti), güvenlik, tanıtım ve stand hostesi, alan dekorasyonu, temizlik ve katılımcı kataloğudur. Bu giderlerin dışında kalan her türde giderlere KOSGEB fuar desteği kapsamında ödeme sağlanmamaktadır.

KOSGEB Fuar Desteği Başvuru Süreci Nasıl İşlemektedir?

KOSGEB Fuar desteğinden yararlanmak isteyen bir işletmenin, katılmak için planlama yaptığı fuar başlama tarihinden en geç 3 (üç) iş günü öncesine kadar sistemden başvuru yapması esastır. Daha sonra yapılan başvurular geçersiz olmaktadır. Bu nedenle, fuar başlamadan önceki süreye dikkat etmelisiniz ve başvuru işlemlerinizi bu süreye kadar kesinlikle tamamlamalısınız.

Her ay için o aya ait gerçekleştirilecek fuarlar KOSGEB websitesinde duyurulmaktadır. Size ve sektörünüze en uygun ve en çok verim alacağınızı düşündüğünüz fuarlar için önceden plan ve program yaparak çalışmalarınıza başlamalısınız. KOSGEB Fuar Desteği alabilmek için tüm şartları göz önünde bulundurarak yapacağınız hazırlıklar konusunda tüm faturalarınız tamam olarak bir dosya hazırlamalısınız. Fuar Desteğiniz onaylandığı takdirde, fuar sonrasında size ödeme yapılacaktır. Yani fuardaki tüm ödemeleri kendiniz yapmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir